O Szkole

Oferta

Masażyki

Galeria

Kontakt"Być noszonym, kołysanym, pieszczonym, masowanym – wszystko to jest pożywieniem dla dziecka, równie koniecznym jak witaminy, sole mineralne i proteiny" Frederick Leboyer

Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci przekazywaną z pokolenia na pokolenie i wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer. Shantala była to uboga indyjska matka, którą Leboyer spotkał w Kalkucie. Masowała ona swoje dziecko z wielką miłością i spokojem siedząc bezpośrednio na ziemi w ubogim otoczeniu. Zafascynowała ona Federica Leboyer, który postanowił przyjrzeć się bardziej masażowi i po odkryciu wielu dobrodziejstw tej techniki postanowił rozpowszechnić ją w Europie.

Wiele mam po urodzeniu dziecka odczuwa lęk, ogarnia je mnóstwo wątpliwości, a nawet potrafią wpaść w panikę w opiece nad niemowlęciem. W szpitalu po porodzie wszystkie problemy związane z dzieckiem rozwiązywane były na bieżąco w czym pomaga personel szpitala, a w domu mama zostaje sama i często zamiast radości w wychowaniu dziecka pojawia się lęk i niepewność i potrzeba sięgnięcia po poradę doświadczonej babci czy siostry. Tymczasem sami rodzice posiadają niezwykłą moc i sposób na uspokojenie dziecka i zażegnaniu wielu dziecięcych problemów. Tym sposobem jest dotyk, który uspakaja i leczy dzieci, uodparnia je na stresy, modeluje ich postawy. Dotyk zaspakaja potrzebę bliskości, pogłębia więzy między rodzicami a dzieckiem. Kąpiel dziecka, przewijanie, smarowanie, ubieranie, rozbieranie, karmienie, tulenie do snu, to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale również zabiegi mające ogromne znaczenie emocjonalne zaspakajające potrzebę kontaktu zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dlatego też aby dziecko rozwijało się prawidłowo potrzeba nie tylko pokarmu, temperatury, powietrza, ale również szeregu bodźców pochodzących od bliskiej osoby ( mamy, taty, babci), pieszczotliwie brzmiącego głosu, dotyku, podnoszenia przytulania i kołysania. W wielu kulturach od wieków znana jest sztuka masażu dziecka, która według tradycji wpływa przede wszystkim na psychikę dziecka jak również na jego rozwój fizyczny. Bezpośredni kontakt dotykowy z matką, masaż, wpływa stymulująco na rozwój układu nerwowego u dziecka pozwala niemowlęciu na poznanie własnego ciała i uświadomienie sobie własnej odrębności. Możemy dać swojemu dziecku wiele dobrego poprzez systematyczne masowanie. Zapraszamy rodziców na naukę starożytnego masażu Shantala.

 • Korzyści masażu dla dziecka:
  -pomaga w zasypianiu i uregulowaniu snu
  -wpływa na zmniejszenie kolek oraz poprawia trawienie
  -uspokaja dziecko i relaksuje
  -wzmaga więzi z rodzicami
  -rozwija zmysł dotyku
  -wpływa na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka
  -wzmaga poczucie bezpieczeństwa
  -wspomaga naturalną odporność organizmu

 • Korzyści dla osoby wykonującej masaż:
  -poprawia więzi z dzieckiem
  -wzmaga pewność siebie co daje wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem
  -pomaga w zrozumieniu dziecka i uspokaja
  -łagodzi trudne stany emocjonalne matek takich jak depresja poporodowa
  -uczy słuchania języka ciała niemowlęcia